Свещеното знание на първата цивилизация
Как бихте реагирали на твърдение, че в България е открита най-древната наука на света?
Става дума за загадъчната цивилизация, оставила в наследство Варненския неолитен некропол. Той е открит през 1972 г. и е прочут с най-старото обработено злато в света. Датировката му е направена от водещите лаборатории за радиовъглероден анализ в Европа. Предизвиква възхищение от Япония до Франция и Америка. Впечатлява с художествения гений на нашите предшественици от каменно-медната епоха.
Но сега ни поразява и с гениалното мислене на хората отпреди седем хилядолетия.
И сензацията продължава
- от археология към архео-ЛОГИКА.
Зажалост вече не е между живите археологът Иван Иванов, който прави разкопките на Варненския некропол. Той осмисля и популяризира находките със самочувствие, достойно за голямото откритие. Дължим признателност на него и колегите му!
Дължим поклон на българската археология, която стопля измръзналите ни от прагматизъм умове с прозрения за далечното време. Вярно е, че от грижи за днешния ден българинът не може да мисли спокойно за утрешния. Какво остава за времето преди 6500-7000 години. Археологията не дава хляб на съвременниците. Но може да им даде дух, стига да имат силата да го носят.
И така възможно ли е именно в България да се е зародила най-древната цивилизация, кодирала научни знания върху най-старото злато на света? Не е ли Варна първата културна столица на Европа? И не изглеждат ли пресилени твърденията за научно мислене две хиляди години преди Хеопсовата пирамида и Стоунхендж? Става въпрос за епоха 40 века преди Питагор!
И все пак Варненското златно съкровище е факт и датирането му е съвсем категорично. А там върху златна фигурка на бик с размери 5,8 на 6,5 см са закодирани няколко правоъгълни триъгълника. Един от тях, със страни 3, 4, и 5 единици, е прочутият триъгълник, наречен много векове по-късно Питагоров. Върху същата фигурка на бик през специално отбелязани структурни елементи могат да се прокарат ъгли от 90, 70, 65, 60, 45 и 30 градуса. Най-вероятно именно тази цивилизация е открила значението на перпендикуляра, както и факта, че 4 прави ъгъла са равни на 360-те градуса на окръжността.
Потвърждения на тази хипотеза намираме в глинени съдове от V и V хилядолетие преди Христа, които украсяват праисторическите зали на Археологическия музей във Варна и Националния исторически музей в София. Правите ъгли са материализирани в двете златни плочи от Варненския некропол,едната от които се пази в НИМ -София. Специално място има правият ъгъл и в златните фигури на бик, който изглежда е бил свещено животно по онова време. Хилядолетия по-късно такива са били и биковете Апис в древ
ноегипетската култура.
Тук е мястото „да хванем бика за рогата!" Пък и времето е символично-сега е годината на земния бик, който трябвало да се изобразява в жълто. За разлика от популярните Апис-и върху нашите златни бикове са изобразени ъглови и числови съотношения. Числата са представени като множества от точки (с техни околности, или „пъпки") по външния контур на фигурите. На пръв поглед те са украса на златните предмети.
Но това е само на пръв поглед... Наблюдателният читател ще забележи колко пропорционални са двете
ние". Нещо повече, свързаната с него прогресия на фибоначи, поредицата от числа 3,5,8,13,21,34,55... е закодирана в двете фигури на бикове.
Самият код е прост и елегантен - по-скоро представя, а не скрива математическите свойства, включително и операциите с числа. Същевременно фигурите елементи - разстояние между предни и задни копита, чела и др. е много близко до легендарното „златно сече
на бика могат да се използват като златен еталон за изработване на първите уреди за навигация и движение по азимут. Намерен е древен предмет (на дясната снимка долу), който би могъл да служи за бърза ориентация в пространството въз основа на
са от кост или мрамор; наричат ги „идоли" и търсят мястото им в свещенодействия и култови ритуали.
Но в проекта „Архео-Логика на свещените символи" заедно с Христо Михайлов и Владимир Божилов можем да осмислим практическа функция на тези странни идоли. Те дават възможност да се поддържа или коригира курсът на кораб, да се следва маршрут при пътешествие. Това позволява да се използват стандартни процедури за бърза ориентация по Слънцето, звездите и други свещени обекти.
Свещеният им характер не е произволна приумица, а психологическо признание на факта, че те помагат за оцеляването и евентуалното завръщане след странстване. А че не всички са се завръщали - за това може би говорят множеството символични погребения (б. р. - без покойник) във Варненския некропол. Но все пак - отново и отново - тези храбри хора са пътешествали. И свещените им знания са се разпространили на хиляди километри, за хиляди години...
Матрицата на тези знания може да се „сглоби" от артефактите на Варненския некропол. Те са учудващо миниатюрни като размери, но заредени с информация, която две хилядолетия по-късно ще се въплъти в
гигантските строежи на следващите цивилизации. Такива са Голямата пирамида в Гиза и загадъчният Стоунхендж. И в двата грандиозни проекта са използвани структурни закономерности, които откриваме в матрицата от Варна.
Например по външния периметър на Стоунхендж се намират 56 кръгли дупки, известни като дупките на Оубри". Точно 56 са и „пъпките" по контура на по-големия златен бик от Варненското съкровище. В самия център на комплекса във форма на подкова е разположена група от 5 трилита, т. е. пет по три грамадни камъка, сглобени като буквата П. „Подковата" е ограждала дъга от 19 сини камъка, които са били особено важни. Дъгата съответства на извивката под корема на малкия златен бик от Варна. Нещо повече - броят на „пъпките" по контура на тази част от бика е точно 19...
Тези и други съответствия могат да бъдат обосновани по-подробно: това е една от целите на изследователския проект „Архео-Логика на свещеното знание". Колкото и парадоксално да звучи, златните бикове от Варна може би са миниатюрен прототип на Стоунхендж, или най-малкото са имали сходни научни функции.
Колкото до Голямата пирамида от Гиза ще отбележа само някои по-характерни съответствия. Височината й е 1 46,608 м, което е 56 по (Ф на квадрат). Тук ф е числото на фибоначи 1,618. От друга страна, камерата на фараона има два отдушника, т. е. канали, които извеждат навън. Единият е с поглед на север, под 30 градуса, към звездата Алфа от Дракон. Другият гледа на юг под 45 градуса, към съзвездието Орион. Точно такива ъгли се получават и при по-големия златен бик: ако свържем
върха на опашката с перпендикуляр към основата на фигурата, ъгълът е 30 градуса. Ако пък свържем върха на муцуната със същия перпендикуляр, ъгълът е 45 градуса.
Убедени сме, че не става въпрос за случайни съвпадения. Налице е принципно съвпадение между историческото и логическото развитие на познанието. В този процес Първата европейска цивилизация трябва тепърва да се преоткрива. Това изисква не просто пренареждане на фактите, а истинска революция на смисъла.
Изгревът на европейското научно мислене е свързан именно с цивилизацията от Варна. За мнозина това може да е неочаквано и дори неприемливо поради ненаучни предубеждения. Но както казват рицарите тамплиери - истинската светлина идва от изток.
Могат да се открият любопитни съвпадения В броя и подредбата на дупчиците и пъпчицитепо двата златни бика, открити във Варненския некропол (вляво). Може би предметът на снимката вдясно е служил за бърза ориентация в пространството. |
 |
|
|
|
Публикации |
 |
|
|